Üçkoz Yaylası Gezilecek Yerler

Üçkoz Yaylası, Hatay Dörtyol’un en gözde ve en kalabalık yaylasıdır. Geleceğin Zorkun’u olarak görülmektedir. Rakımı 1450 – 1600 metre arasında değişmektedir. Önü açık ve baktığınızda Dörtyol ve Erzin ilçelerini rahatlıkla görebileceğiniz bir yayladır.

üçkoz yaylası
Üçkoz Yaylası

Açık havalarda, üçkoz yaylasından aşağıya baktığınız zaman yumurtalık mevkiinden, payas sahiline kadar görülebilmektedir. Yaz aylarında genelde buharlı ve ya sisli hava olduğundan görüş açısının maksimum olduğu ender görülür. Sisli havalarda da yaylaya ayrı bir güzellik gelir. Aşağıdaki fotoğrafta yaylanın sisli havada çekilmiş bir fotoğrafı vardır.

üç koz resimleri
Üç koz resimleri

Burada sis biraz yaylanın aşağısında kalmış, ancak yaylanın bir bölümü sis altındadır. Böyle havalarda manzara eşsiz bir görüntü veriyor. Genelde hava bu şekilde olduğunda ilçede çok bunaltıcı bir hava gözlemlenmektedir. Rüzgarlı havalarda bu sis yukarıya doğru gelerek yavaş yavaş dağılır. Rüzgarın etkisini yitirdiğinde yayla tamamen sis altında kalarak bazen görüş açısı 5 – 10 metreye kadar düşebilmektedir.
Resimde gördüğünüz ilk tepede bir ormancı gözlem evi vardır. Günümüzde kullanılmasa da uzun yıllar kullanılmış, güvenlik ya da başka bir sebepten dolayı şuan terk edilmiş durumdadır.

Üçkoz Yaylası Yolu

Üçkoz ile Bağrıaçık yaylası arası 100 150 metre civarı bir uzaklık vardır. Aslında iki yayla birleşik bir şekildedir ancak arada yükseklik ve engebe farkı olduğu için birbirinden ayrılmaktadır. Fotoğrafta gördüğünüz yol Üçkoz Yaylası ile Bağrıaçık yaylasını birleştiren yoldur. Yandaki ise, Türkcell’in üçkoz yaylası için kurduğu baz istasyonudur. Normalde Üçkoz’un çok yerinde hiç bir şebeke çekmemekteyken 2010 yılında bu istasyon kurularak bu sorun çözülmüştür. Daha önce üçkoz halkı telefon görüşmesi yapabilmek için Bağrıaçık yaylasına kadar yürümekte ve orada telefon görüşmesi yapmaktaydı. Bu durumda bu yolda akşamları yürüyenlerin sayısı bir hayli fazlaydı. Şimdilerde ise bu rakamlar gittikçe azalmaktadır.

üçkoz yaylası kocakaya
Üçkoz Yaylası Koca Kaya

Bağrıaçık ve Üçkozun birleşme noktasının üzerinde büyük bir kaya olan yerel halkın Koca Kaya ismini verdiği bir kaya bulunmaktadır. Buraya ulaşım altındaki yoldan dik ve sarp bir patika yoldan sağlanabilmekte onun dışında Bağrıaçık yaylası parkının üzerinden dik bir yokuş sonrası, bir patika ile buraya ulaşılabilmektedir. Koca Kaya’dan Üçkoz yaylası ve onun eşsiz manzarası benzersiz bir şekilde görülmektedir. Hatta buradan Topaktaş yaylası dahi görülebilmektedir. Biraz çekirdek ve yanına arkadaşlarını alanlar hemen Koca Kaya’ya çıkarlar…

üçkoz yaylası resimleri
Üçkoz yaylası resimleri

Üçkoz yaylasında yaklaşık 900 hane bulunmaktadır. Yaylanın kendine ait bir derneği vardır. Yayla geniş bir alana sahip, yer yer ormanlık alana kaymış evler vardır. Çoğunlukta boşluk alana yapılmış olan evlerin bahçelerinde kiraz, vişne, elma gibi meyveler de yetiştirilmektedir.  Üçkoz yaylasının nüfusu yaklaşık olarak 5 bin civarındadır.

Üçkoz Fotoğrafları

Üçkoz yaylası, yukarı ve aşağı diye ikiye ayrılmaktadır. Musacı ve Üçkoz diye farklı isimleri vardır. Genel olarak bilinen isim Üçkoz’dur. Yayla’nın yolu üzerinde en başından başlamak üzere aralıklarla bakkallar bulunmaktadır. Yaylanın tam merkezinde bir çarşı ve yukarısında da bir büyük çarşı bulunmaktadır. Yaylanın farklı bölgelerinde camiiler vardır. Çarşısında her türlü aradığınız şeyi bulabilirsiniz.

Üçkoz Yaylası

Üçkoz Yaylasının kışın çekilmiş bir fotoğrafı, her yer karlar altında. Kışın bazı aylarında yaylaya çok fazla kar yağmaktadır. Bu yakınındaki diğer yaylalar Karıncalı, Bağrıaçık, Taşlıufacık, Sırapınar, Küşne içinde geçerlidir. Kışın bir kaç ay yaylaya ulaşım güçlükle sağlanmaktadır. 2012 yılında nisan ayında kendim gittiğinde yolda yüzlerce araba kilitlenmiş bir vaziyetteydi. Yolun iki tarafı yaklaşık 2 metre yüksekliğinde karla kaplı ve yolun genişliğide ancak bir araba sığacak kadardı. Kış aylarında ancak güneşli günlerde gitmenizi tavsiye ederim…